Wierzba urośnie nawet z kawałka pędu.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Mając na uwadze ten fakt, powinniśmy z niej wykonać wyjątkowe odmiany ogrodzenia. Z racji tego nasz płot zdobędzie unikalny wygląd i będzie się promować wśród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na polach oraz bagiennych torfowiskach wierzby od zamierzchłych czasów zadomowiły się w własnych ogrodach. Upodobaliśmy je poprzez krasę i charakterystyczne kociaczki. Nie są ambarasujące, wymagają wyłącznie niemało nawodnienia oraz nieco światła. Zadowolą się nieomalże wszelką ziemią.


Niewiele roślin umie także identycznie błyskawicznie regenerować utracone odrosty i odrośle. Wierzby nader łatwo rekonstruują również swój system korzeni. Wystarczy, iż obcięty lub nawet ułamany odrost w ulewnej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie i przekaże zaczątek kolejnemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na idea, iżby z wierzb tworzyć plątane sztachety ogrodzeniowe bądź płotki zaciemnione liśćmi. Pewnie należałoby dysponować tak oryginalne ogrodzenie. Najakuratniej do wybudowania takiego parkanu zastosować następujące gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, i jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają nieco zespołowych własności:

wytwarzają prostolinijne, długie oraz niesłychanie sprężyste pędy – wskutek tego można łatwo kształtować kształt ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w niedługim okresie możemy wypleść całkowite przęsło na płot;
niebywale swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do instalacji takiego płotu z wierzby.

Jak posiadamy już idee na kształt płotu, musimy zdobyć adekwatne wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, odnalezienie ich w przesłankach autentycznych jest ciężkie, gdyż dziko wzrastające krzaki sporadycznie wypuszczają niezwykle długie oraz prostolinijne pędy. Najpoprawniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wytypujmy pierw pozycję w ogrodzie, malutko przez nas odwiedzane a także w żadnym razie dostrzegalne.Wiosenką, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki rozciągłości 25-30 cm, które możemy zdobyć z dziko narastających roślin. Zanim posadzimy należy je namoczyć na 24 godziny w głębi, tak aby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w ziemię, tak ażeby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny błyskawicznie się zagęszczają, wobec tego powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa honorujemy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosną następnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy sporadycznie przekraczają 2m, stąd na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu pędów, które można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s