Żywe ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Żywe ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Zdobi zieleniec, ochrania nas przed ulicznym gwarem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem sąsiadów. Daje przyjemny cień, zapewnia schron ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego budową musimy postanowić, jaką rolę ma pełnić w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, czy pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu nastrojowych kącików? Powinniśmy również postanowić, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu drzewa bądź krzewu.

Wielką zaletą ogrodzeń z drzew a także krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej dobrze zasłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje osąd, że najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” i „Spiralis”, które bez przycinania trwają wąski kształt. Gdy uzyskają odpowiednią wielkość docinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta z PCV preferujemy iglaki odporne na ziąb. Wrażliwe tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest całkiem znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich nagminnie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy a także poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najpoprawniej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki i graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, dobrze gęstnieją, z racji tego pozyskane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez parkan nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o różnej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów robią za obramowanie rabat a także ścieżek, izolują od siebie różne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najprawidłowiej, jak je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem spore żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować park od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To wyjście zdaje poprawnie egzamin również w wypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te rodzaje wolno także strzyc, ale wtenczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań zalecane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najprzyzwoiciej sprawdza się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Jednakże i one po srogich zimach bywają czasem oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy słynne są zielone sztacheta z plastiku z laurowiśni względnie zimozielonych gatunków berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich listowie często brązowieją z powodu mrozów. Wskutek tego, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niski (do 60-80cm), ażeby wolno go było otulić na zimę agrowłókniną oraz swobodnie wydobyć zaschnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać wyjątkowo ozdobny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie bądź trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony płot spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, małym, np. z iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztachety z PCV strzyżone z wyobraźnią- z krętą linką „grzbietu” bądź wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednak poświecić sporo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s